Kometa NEOWISE C/2020 F3 iznad Prokuplja
Sredinom 2020. godine, tačnije u julu mesecu, stanovnici severne hemisfere mogli su da posmatraju nesvakidašnji događaj na nočnom nebu koji je izazvao veliku pažnju građana. To je nesumnjivo bio prolaz komete C/2020 F3 (NEOWISE).
Kometa je otkrivena 27.marta 2020. godine i prema nekim preliminarnim podacima i orbitalnim parametrima koji su se tih dana mogli naći na internetu, govorili su u prilog tome, da kometa ima izuzetno izduženu paraboličnu putanju i dosta dug orbitalni period koji iznosi približno 7000 godina. To praktično znači da je više nikada nećemo videti. Kroz perihel je proletela 3. jula, 2020. god. dok je najbliža Zemlji bila 23. jula, 2020. god. kada se nalazila na udaljenosti od oko 103 miliona kilometara.
Ekipa astronomskog društva “Magelanov Oblak” se 10. jula. 2020. god. u ranim jutarnjim časovima uputila na Hisar (brdo - vidikovac) iznad Prokuplja, kako bi posmatrala, a potom snimila i zabeležila ovu spektakularnu pojavu. Pošto je nakon prolaska kroz perihel imala vrlo visoki sjaj, veoma lako se uočavala golim okom na severoistočnom delu neba, a pogled kroz ruski dvogled 7x35 nas je ostavio bez daha. Koma (jezgro) komete je bila prilično izražena, dok je rep koji se pružao daleko iza, izlazio iz vidnog polja dvogleda. Tom prilikom je snimljeno puno fotografija koje prikazuju položaj komete na noćnom nebu iznad Prokuplja.
Zapravo, u prvoj polovini jula, mogla se videti na jutarnjem nebu (severoistok) otprilike sat vremena pre izlaska Sunca. Kako se sve više odaljavala, polako je gubila sjaj i premeštala se na večernje nebo (severozapad), pa se mogla videti sat-dva nakon zalaska Sunca. Tada je snimljena jedna kratka animacija i u tom momentu sjaj joj je bio upola manji.
Sledeće večeri stacionirali smo se u ataru sela Jovine Livade na planini Vidojevici i snimili fotografiju ispod, na kojoj se vidi kako se kometa Neowise (C/2020 F3) polako pojavljuje iznad horizonta prevoja Beli Kamen na nadmorskoj visini od oko 960 m.