Logo - Magelanov Oblak

 ASTRONOMSKO DRUŠTVO
Magelanov Oblak

Knez Mihailova 39/3, 18400 Prokuplje, Srbija

MENU
Youtube
Instagram
Facebook

Udar komete Šumejker-Levi 9 (SL9) u Jupiter

Legendarna ekipa američkih astronoma s' početka devedesetih godina prošlog veka, na Mount Palomar opservatoriji, koji su otkrili više desetina kometa i nekoliko stotina asteroida.

Sede: bračni par Karolina i Judžin Šumejker; iznad njih stoje: Greg Leonard i Dejvid H. Levi, pored svog teleskopa od 150 mm, sa kojim je pronašao nekoliko kometa i malih tela u Sunčevom sistemu.

Astronomi Mount Palomar

Najpoznatiji su po otkriću komete SL9 (Shoemaker-Levy 9) u martu 1993. god., pomoću Šmitovog teleskopa (0,46 m), koji je bio smešten u malom paviljonu Mount Palomar opservatorije. Kometa je nakon godinu i po dana od otkrića, spektakularno udarila u planetu Jupiter.

Pošto se na svom putu oko Sunca previše približila Jupiteru, kometa je nekoliko godina ranije, usled gravitacionog privlačenja bila zarobljena u orbiti oko same planete. Zbog velikog uticaja i jakih plimnih sila Jupitera, kometa je razbijena na oko 20 glavnih fragmenata koji su jedan za drugim udarili u Jupiter.

Fragmenti komete SL9

Ceo svet je bio u neverici, jer je po prvi put posmatrao sudar dva velika nebeska tela u svemiru. Većina svetskih TV i radio stanica su iz minuta u minut prenosile vesti, vezano za ono što se događalo na Jupiteru.

Udari su otpočeli u leto 16.07.1994. god. oko 20:00h i trajali su sledećih 5-7 dana. Na Jupiteru su se pojavile ogromne crne pege i nepravilne formacije kao posledica silovitih udara pri neverovatnim brzinama, a mogle su se posmatrati mesecima nakon toga. Mnoge od ovih crnih i tamnih formacija su višestruko bile veće od naše planete Zemlje.

Udar komete SL9

Automatska meteorološka stanica "Magelanov Oblak" Prokuplje


Teperaturni panel

- Aktuelni podaci o klimatskim elementima za područje grada Prokuplja.
- Podaci se ažuriraju na svakih 5 minuta.

Severna polarna svetlost


Sunce

Copyright © National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA)

Trenutni izgled Sunca


Sunce

Copyright © NASA Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)