Prelaz planete Merkur preko diska Sunca 11.11.2019.
Članovi Astronomskog društva "Magelanov Oblak" su dana 11.11.2019. na planini Vidojevici, nadomak sela Jovine Livade, uspešno ispratili prelaz planete Merkur preko diska Sunca. Tranzit je praćen ahromatskim teleskopom Sky-Watcher 80/400 mm. Teleskopu je dodat i poseban zaštitni filter kao neizostavni deo opreme za posmatranje Sunca, kako bi se umanjio intenzitet zračenja i svetlosni fluks Sunca, a samim tim i posmatranje učinilo bezbednim za ljudsko oko. (Sunce se ne sme posmatrati bez zaštitnog filtera!).
Po dolasku na našu posmatračku lokaciju (planina Vidojevica, atar sela Jovine Livade 930 mnv), konstatovali smo da uslovi nisu baš najpogodniji za ovakav poduhvat. Nebo je bilo prekriveno većom koncentracijom stratusa ili neke podvrste altostratusa, oblaka na srednjim visinama, koji su na pojedinim delovima u jugozapadnom kvadrantu neba bili toliko gusti da su u potpunosti prekrivali sunčev disk. Takođe, na momente je duvao i jak vetar, što nam je dodatno otežavalo ne tako dobre posmatračke uslove. Uprkos svemu i nakon početne frustracije, krenuli smo sa otpakivanjem opreme i instalacijom instrumenata. Za kratko vreme smo sve postavili i sa nestrpljenjem čekali da se Merkur pojavi na ivici sunčevog limba.
Teleskop se nalazio na laganoj EQ-1 montaži, koja je mala i koja nije bila u stanju da podnese povremeno jake udare vetra. Borili smo se da postignemo dobar fokus i na taj način dobijemo makar jedan snimak koji će dati dobre rezultate. S ozirom da se početak tranzita (prvi kontakt) očekivao posle podne oko 13:35h, a Sunce je zalazilo oko 16:15h, na ovo treba dodati i loše posmatračke uslove, shvatili smo da ćemo morati da budemo jako brzi i sa dosta sreće, ako želimo da uspemo i snimimo makar mali deo prelaza Merkura.
Na naše iznenađenje baš negde oko početka tranzita i prvog kontakta Merkura sa sunčevim limbom, nebo se raščistilo, vetar se umirio, što nam je dalo šansu i dodatni stimulans da ćemo uspeti u našoj nameri. Tako je zaista i bilo. Za približno 45 min. zabeležili smo dosta kvalitetnih fotografija, koristili smo nekoliko metoda i pristupa, a okularna projekcija i snimanje ovom tehnikom pružila nam je momente za pamćenje i nezaboravne trenutke tokom trajanja ove pojave.
Posle 14:30h, Sunce je sve više gubilo na visini i tonulo prema horizontu, vratili su se oblaci, vetar se pojačao, opet su se posmatrački uslovi znatno pogoršali, tako da nije više bilo svrhe snimati bilo šta.
Što se tiče opreme, mali ahromatski refraktor SkyWatcher 80/400 mm, pokazao se dosta dobar za ovakva posmatranja, kao i kamera Canon EOS 1300D. Prilikom obrade izdvojeni su pojedini frejmovi, koji savršeno i verno oslikavaju ovu retku pojavu.
Dan je dodatno ulepšan i posetom nastavnice istorije u OŠ “9. Oktobar”, Slavice Cace Milenković, koja je sa svojom porodicom pružila podršku našem astronomskom društvu i čime je još više upriličen ovaj mali astronomski skup.
Naredni prelaz planete Merkur se očekuje tek 2032. godine.