Logo - Magelanov Oblak

 ASTRONOMSKO DRUŠTVO
Magelanov Oblak

Knez Mihailova 39/3, 18400 Prokuplje, Srbija

MENU
Youtube
Instagram
Facebook
English

Pojava blistavog objekta na nebu iznad Prokuplja

Sinoć, nešto posle 20h, bili smo svedoci pojave i preleta svetlog nebeskog objekta iznad našeg grada kao i iznad većeg dela Srbije i regiona.

Objekat smo snimili našim meteorskim kamerama sa dve lokacije, čije smo snimke danas analizirali i pokušali da utvrdimo o kakvoj vrsti objekta se radi.

Na osnovu analize snimaka i proračuna preliminarne putanje i trajektorije, koja će se narednih dana dopunjavati i popravljati, došli smo do sledećih rezultata:

Svemirski otpad

1. Prvo što se primećuje prilikom analize snimaka sa meteorskih kamera, to je prilično mala brzina objekta. Veoma dugo i sporo kretanje kroz atmosferu kao i neprestani raspad, odmah nam je sugerisalo da se možda radi o nečem drugom, a ne o meteoru ili meteoroidu. Na osnovu toga, izračunali smo da se objekat kretao približnom brzinom od 7,2 km/s, odnosno oko 26000 km/h, što predstavlja manju vrednost od prve kosmičke brzine, a na neki način sugeriše da se objekat nalazio u orbiti oko Zemlje.

Svemirski otpad

2. Objekat se najverovatnije pojavio u rejonu Elemira i Zrenjanina u visokoj atmosferi, na visini između 105-110 km iznad Zemlje, odnosno, približno u graničnom pojasu između stratosfere i mezosfere, na geografskom azimutu od 130°, što nam potvrđuje i projekcija njegove putanje na površini Zemlje. Nakon pojave, objekat nastavlja put pravcem severozapad-jugoistok preko Alibunara i Deliblatske peščare, zatim Braničeva, Majdanpeka, Bora i Zaječara, sve do Botevgrada u Bugarskoj. Svoj dugački let završava iznad Centralne Bugarske, na visini između 40-50 km iznad Zemlje. Prilikom preleta, primećena je izuzetna fragmentacija i nekoliko desetina sitnijih fragmenata.

Svemirski otpad

3. Dužina trajektorije je impozantna i iznosi između 450-500 km, kao i upadni ugao koji je veoma mali (oštar) i približno iznosi oko 8°30'. Takođe, izveli smo 3D simulaciju putanje kretanja i na fotografiji ispod možemo primetiti da se simulirana i stvarna snimljena putanja skoro u potpunosti poklapaju.

Svemirski otpad

Na osnovu svega navedenog i nakon preliminarne analize i definicije snimaka sa naših meteorskih kamera, možemo da potvrdimo da nismo primetili elemente meteorske aktivnosti (veoma mala brzina, dugo i sporo kretanje kroz atmosferu, konstantan i prilično ujednačeni sjaj, neprestani raspad, itd.), već da se najverovatnije radi o kontrolisanom uništenju i dezintegraciji nekog dotrajalog satelita, kapsule, sonde, odnosno svemirskog otpada (eng. Space Junk), od strane neke od svetskih svemirskih agencija.

Svemirski otpad

Automatska meteorološka stanica "Magelanov Oblak" Prokuplje


Teperaturni panel

- Aktuelni podaci o klimatskim elementima za područje grada Prokuplja.
- Podaci se ažuriraju na svakih 5 minuta.

Severna polarna svetlost


Sunce

Copyright © National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA)

Trenutni izgled Sunca


Sunce

Copyright © NASA Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)