Dobili smo veliki Njutnov teleskop sa ogledalom od 0.5 m
Krajem leta 2022 god. tačnije u septembru mesecu, posredstvom prof. dr Žarka Mijajlovića sa Matematičkog fakulteta u Beogradu, kome se posebno zahvaljujemo, dobili smo veliki astronomski instrument.
Zapravo, radi se o teleskopu Njutnovog tipa prečnika objektiva 0.5 m, sa žižnom daljinom od 2.0 m, relativnim otvorom f/4 i velike svetlosne moći. Težina kompletnog sistema (rešetkasti tubus, nosač-montaža i ostali uređaji) je impozantna i iznosi preko 600 kg.
Konstruktor teleskopa je prof. dr Aleksandar Jovanović - Aljoša, nekadašnji profesor na Matematičkom fakultetu u Beogradu, veliki prijatelj i dugogodišnji član našeg astronomskog društva. Profesor Aljoša je, nažalost, iznenada preminuo 2021. godine, a želja mu je bila da teleskop postane funkcionalan i koristan u budućnosti, jer je veoma retko posmatrano sa njim, upravo zbog njegovih gabarita i nedostatka fiksne lokacije i opservatorije.
Ovom prilikom se veoma zahvaljujemo prof. dr Katarini Kaji Jovanović, supruzi uvaženog profesora, kao i užoj porodici, koja nam je sa puno optimizma ustupila ovakav instrument.
Prema našem projektu, kao i po želji profesora Aljoše i porodice Jovanović, planiramo da ovaj instrument instaliramo na našoj budućoj Školskoj astronomskoj stanici “Magelanov oblak” (ŠASMO) na planini Vidojevica, na lokaciji Beli Kamen i na nadmorskoj visini od 994 m. Biće to najveći školski teleskop na ovim prostorima, pomoću koga ćemo imati velike mogućnosti da realizujemo i mnogobrojne profesionalne posmatračke programe.
Možemo reći da je ovaj teleskop po prečniku objektiva na četvrtom mestu u Srbiji, odmah iza teleskopa "Milanković" (1.4 m), koji je instaliran na planini Vidojevica u sklopu astronomske stanice, onda starog "Zeiss" refraktora (0.65 m), koji se nalazi na Astronomskoj opservatoriji u Beogradu, i teleskopa "Nedeljković" (0.6 m), koji se takođe nalazi na Vidojevici. Novi teleskop koga smo dobili, takođe spada u red najvećih Njutnovih reflektora u našoj zemlji i okruženju. Nosiće ime po svom konstruktoru "Aljoša".
Tokom 2023. god. pristupili smo 3D modeliranju teleskopa, redukciji težine, GOTO modifikaciji montaže i sređivanju tubusa, kao i dovođenje teleskopa u potpuno operativno stanje, kako bi se ubrzo mogla postaviti prateća optika i priključni uređaji.
U 2024. godini nastavljamo sa unapređivanjem i finim podešavanjem svih elemenata sistema, kako bi bio spreman za instalaciju kada školska stanica bude u završnoj fazi.